Scrisoarea unui egoist către femeia visurilor lui
Te-am iubit mult dar nu am vrut să ți-o arăt. Și, ca să fiu sigur că nu mă bănuiești că te-aș iubi, te-am chinuit puțin. Bănuiam și că îți place, dar nu m-am obosit să te întreb sau să investighez. Puțină durere în plăcere nu strică și nu se uită ușor, gândeam. Dacă nu te pot face a mea, măcar să te pot avea printre picături. Sau printre lacrimi. Sau printre iubirile tale eșuate. Dar te-am iubit și Sf.Valentin e martor că am vegheat asupra ta așa cum am putut și m-am priceput mai bine. Toată viața și puțin de dincolo. Te-am controlat crezând că fac bine. Și te-am manip.ulat cât m-au ținut imaginația și puterile. Să te feresc de vreo iubire nelalocul ei. Tu tot ai greșit, dar eu te-am iertat și te-am pedepsit puțin de fiecare dată. Și te-am iubit. Incontestabil.
|
















Comentarii
Pagini
1 2 3Lanca
AdrianM73
zora
AdrianM73
zora
Nu sti nimic Adrian... complimentele unui barbat catre o femeie sunt faine,dar complimentele intre femei sunt ceva
zora
Pai suntem singurele doamne pe acilea
Lanca
Așa, și? Gelos, cumva? Și pe cine, aș îndrăzni să întreb...
AdrianM73
Lanca
zora
Pagini
1 2 3