Nesfarsitul inceputurilor
„Cu ce te ocupi?” „De cat timp esti singur?” „De ce ai divortat?” „Cat de des te vezi cu fiul tau?” „De ce? De ce? De ce!”...
Acestea sunt discutiile pe care le tot repet. Si le tot repet, doar ca din cand in cand imi zic: „O sa ies de pe site-ul asta... nu gasesti nimic aici”. Si, de fiecare data cand o iau de la capat, am senzatia ca nu cunosc oameni noi, ci repet acelasi interviu. In timp, nu oamenii devin problema, ci oboseala de a te explica mereu. Incepi sa simplifici, sa te filtrezi, sa raspunzi mecanic. Nu mai cauti conexiune, ci doar sa treci prin conversatie. In teorie, dating-ul online ar fi trebuit sa faca lucrurile mai simple: mai multi oameni, mai multe sanse, mai multa libertate de alegere. In practica, pentru multi a aparut un efect neasteptat — oboseala. Nu oboseala de a cunoaste oameni, ci oboseala de a repeta acelasi inceput la nesfarsit. Aceleasi conversatii, aceleasi intrebari, aceleasi pauze lungi intre raspunsuri si aceeasi senzatie ca totul ramane blocat intr-o zona de „aproape, dar nu chiar”. Plus ca, din cand in cand, mai apare si un cont fake care iti spune fix ce vrei sa auzi. Doar ca, trecand prin cateva conturi fake, ajungi sa sufli si in iaurt... Nu mai zic despre situatiile in care datele de la profil sunt „usor” alterate si, dupa cateva discutii, constati ca vorbesti cu altcineva. Mai apare si intrebarea tampita: „Dar de ce ai divortat?”. Si tu, prost fiind, povestesti, iar la un moment dat ti se spune: „Imi pare rau, nu esti vindecat de divort din moment ce povestesti despre el”. Daca esti sincer, pari „nevindecat”. Daca esti rezervat, pari distant. Daca explici prea mult, pari defensiv. Si ajungi intr-un punct in care nu mai stii ce varianta este acceptabila. Poate ca problema nu e ca nu gasesti oameni potriviti. Poate e doar ca procesul a devenit obositor in sine. Si, intre timp, intre „mai incerc” si „renunt”, ramane o zona gri in care toti par disponibili, dar putini sunt cu adevarat prezenti. Sigur ca cea mai mare problema a dating-ului online nu este respingerea. Nici conturile fake. Nici intrebarile repetitive. Poate ca cea mai mare problema este ca, dupa suficient timp, risti sa nu mai intri intr-o conversatie cu speranta, ci cu anticiparea oboselii. Iar atunci, chiar si atunci cand apare persoana potrivita, s-ar putea sa nu mai ai energia necesara sa o descoperi. |
















Comentarii
zora
markus_d
zora
Adrian,stiu ca nu sunt pe subiect,dar treci si tu cu vederea
markus_d
barbat ,dar vreau sa va aduc in atentie argumente imbatabile si demonstrabile ca pe drept cuvant reprosul
dumneavoastra este intemeiat dar in mare parte scuzabil si profit de alocutiunea mea verbala sa aduc in fata
onestitatii publice fapte simple si banale de aparare in legitima moralitate si educatiune solida sociala de necontestat ...
Carevasazica in aparea mea aduc aicishea politicieni , influenceri , filozofi ,sportivi si toti aistea care vin cu turma ,
niste neinvitati , adica urmaritori ...care vin gramada neanuntati precum drona de la Constanta ! Onoratul public
poate sa confirme ca termenul de -craci - invariabil in limbi orientale vine taman de la femeile trace care in Matriarhat
erau adulate de invadatorii Tatari si Cumani ca niste regine ale lui Thomiris niste amazoane de vaza ce au infiintat
Constanta ...
Apropo , ati vazut moscheaa din Constanta ? nici eu , dar nu conteaza ...
Ca ultima aparare in fata juriului aduc prostelile politicienilor care conduc tara, lipsa de inspiratie a filozofilor
pe you tube care toata ziua denigresc insasi ideile filozofice socratice si platoniene , avaritia infuencerilor de
tot felul ...si ura strainilor pe biata noastra tarisoara ,chiar de la 48 cand , dai si lupta dai si lupta ...eroic , as
continua disertatia filozofica eseistica dar mi se ard deja sarmalele in cuptor si doamne fereste ...adicatelea
mici greseli scuzabile poate face orice user chiar bine intentionat pe matrix fiindca si IA carevasazica ne duce
in ispite si ne da sfaturi de tip haiducesc .... un vin rozaliu ,nu vreti ?
markus_d
si mai ales sa evitati simultauln cu falfaitul di haripioare , ca se creaza curenti electro magnetici de convectie
din magma solara si produc tornade pe area exitinse la antipozi in randul gheiselor nevinovate ...
si in plus in limbaj de argou intergalactic asta se traduce ca o chemare subtila, si nu stiti doamne fereste
cine va mai aterizeaza la fereastra in miez de noapte , dintre stelele alea pline de fapturi dornice ,de care mai stim si
noi aicishea cate ceva din telenovele galactice , ca unii ca noi este tangentiiali spre infinit cu asa cultura inalta ,
interstelara din vremuri vechi de legenda , ...am zis !
https://youtu.be/wKQZ-fQ7xFM?t=142
Galateea
Dau din craci.
Ca și cum l-ai interesa pe ăla, un necunoscut, ce fac eu.
AdrianM73
@Eqivoc, interesante răspunsurile tale
@Adanna, da, timpul este prețios. Toți știm asta, toți spunem doar că....nu știm ce să facem cu el.
@Zora, este de apreciat faptul că.ti afișezi din start situația, fără ascunzișuri.
Din ce spuneți, îmi dau seama că doamnele trec prin situații mai complicate decât bărbații
zora
O sa vorbesc din punctul meu de vedere...Eu ma recunosc...am defecte căcălau...in plus nici cu sanatatea nu stau prea bine...la inceput ascundeam lucrul asta...apoi l-am scris fățiș...sunt oameni care habar n-au de aceasta boala pe care o am...si sunt dusi bine cu capul...apoi la niste discutii mai amanuntite majoritatea covarsitoare sunt obsedati secsual de sunt convinsa ca majoritatea barbatilor intra pe matri pt secs...le zic asa voi nu ati fost in stare sa gasiti in real sa va handraliti si credeti ca gasiti aici...
Si da...daca ma enerveaza cu vorbe la nelocul lor,le raspund pe masura...
Adanna_toteu
Cu acestă ocazie veți hotărî dacă detaliile din viața voastră merită să fie dezvăluite.
Lanca